تفاوت کارگو و فریت بار چیست

کارگو چیست ؟

محموله های که ماهیت تجاری دارند و تجار و بازرگانان برای حمل و ارسال کالاهای که از کشور های دیگر خریداری کردند و یا قصد ارسال کالاهای خود را به دیگر کشورها دارند و از طریق ارسال به صورت هوایی اقدام می کنند را کارگو می نامند.در حال حاضر کشورهای متعددی در ایران و سراسر جهان به ارائه خدمات کارگو به بازرگانان می‌پردازند.

در کارگو برای حمل و ارسال بار از مبداء به مقصد از هواپیمای باری خاصی با ظرفیت بالای حمل بار و همچنین استانداردهای بالای ایمنی پرواز استفاده می شود .و به این ترتیب حمل و ارسال بسیاری از کالاها و در واقع بخش عظیمی از صادرات و واردات  میان ایران و کشورهای مختلف دنیا صورت می‌گیرد.

در واقع امروزه خدمات کارگو نقش مهمی در اقتصاد کشورها دارد.جهت استفاده از خدمات کارگو در ایران از هواپیماهای باربری ساخت کشور روسیه مانند آنتونوف ۲۲۵ استفاده می‌شود.

تجار و بازرگانان ایرانی که قصد واردات و صادرات به صورت هوایی با استفاده از خدمات کارگو دارند،باید مراحلی را پشت سر بگذارند.ابتدا به دفاتر شرکت های کارگو در ایران مراجعه کرده و شرایط آنها را بررسی نموده،و بر اساس جنس،نوع،ابعاد و همچنین وزن کالاها و اجناسشان قیمت شرکت های کارگو را بررسی و درخواست ارسال محموله تجاری مورد نظرشان را به شرکت های کارگو ارائه داده و هزینه های اولیه ی آن را محاسبه نمایند.

همچنین با طی کردن مراحل اداری ،فاکتور مربوطه را دریافت کرده و کالای خود را به شرکت کارگو تحویل دهند.و در نهایت درکشور مقصد با مراجعه به دفتر شرکت کارگو محموله مورد نظر را را تحویل گیرند.

فریت بار چیست ؟

فریت را بار معنا می کنند و در صنعت حمل و نقل ،کلمه فریت بار به حمل و نقل کالا به صورت های مختلف هوایی،دریای و زمینی اطلاق می شود.اما در ایران به صورت عامیانه فریت بار،به باری گفته می شود که ماهیت غیر تجاری دارد و به صورت هوایی ارسال می شود و مختص افرادی است که قصد مهاجرت به کشورهای دیگر دارند و می خواهند که لوازم منزلشان را هم با خود ببرند.

فریت بار به صورت هوایی به صرفه ترین راه حمل و نقل بین المللی کالا است.در فریت بار باید در نظر گرفت که حتما از دو هفته قبل از آنکه به کشور مورد نظر نقل مکان شود با کارشناسان فری بار هماهنگ کرده تا به راحتی مراحل ارسال بار انجام شود. معمولاً فریت بار دو تا سه روز قبل از پرواز مسافر انجام می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *