فریت بار و کارگو چیست ؟ | آشنایی با روش های ارسال بار

فریت بار چیست

 

فریت بار و کارگو هر دو جز اصطلاحات مرتبط با حمل و نقل کالا بوده که از روش های ارسال بار  به خارج از کشور محسوب می شوند . اگرچه این دو اصطلاح معمولا به جای یکدیگر یعنی هم برای اهداف شخصی و هم برای بارهای تجاری استفاده می شوند و بحث های خیلی زیادی در رابطه با آن وجود دارد ؛ اما در حقیقت ، تفاوت های زیادی بین این دو مفهوم وجود دارد . در این مقاله به سوال کارگو چیست و فریت بار چیست پاسخ میدهیم.

در ادامه این مقاله اطلاعات کلی و خوبی در رابطه با روش های ارسال بار یعنی فریت بار و کارگو  کسب خواهید کرد. با ما همراه باشید .

بیشتر بخوانید : فریت بار به آلمان

خب قبل از هرچیزی به نظرم ببینیم که در کل مقاله چه چیز هایی رو میخونیم :

فهرست مطالب :

 • فریت بار چیست
 • کارگو چیست
 • ارسال بار زمینی
 • ارسال بار هوایی
 • تفاوت های کارگو و فریت بار
 • هزینه های کارگو
 • کالای های مجاز در ارسال هوایی
 • مجوز های لازم
 • بسته بندی محصولات شما
 • زمان فریت بار
 • انجام خدمات شما 🙂
 • سخن پایانی

فریت بار
فریت بار

 

ارسال هوایی بار ، کارگو چیست

فریت بار چیست :

این سوال یکی از پرتکرار ترین سوالاتی هست که کاربران از ما میپرسند و احتمالا شما هم از دسته ی کسانی هستید که دنبال جواب همین سوال هستند . فریت بار در اصل به ارسال هوایی بار مسافران میگویند .

بگذارید با یک مثال و خیلی روان توضیح بدهیم که فریت بار چیست ؟

اصطلاح فریت (freight) معمولاً برای حمل کالا یا بار با قطار یا کامیون مورد استفاده قرار می گیرد . به همین دلیل است که اصطلاحاتی مانند کامیون حمل بار (freight truck) و قطارهای باری (freight trains) داریم .

اما امروزه حمل و نقل هوایی نیز به این موضوع اضافه شده و فریت بار شامل ارسال بار با هواپیما نیز می شود . به طور کلی شامل ارسال بار یا حمل و نقل کالا با کامیون ، قطار ، کشتی و هواپیما می شود .

کاربرد فریت بار چیست ؟ معمولا برای افرادی که قصد مهاجرت به کشور دیگری دارند ، مورد استفاده قرار میگیرد تا بتوانند وسایل و لوازم مورد نیاز خود را از طریق فریت بار به کشور مقصد ارسال کنند. این نوع ارسال بار برای مقاصد شخصی انجام می گیرد و هیچ ماهیت تجاری ندارد و به نوعی بار خصوصی محسوب شده و از فریت بار برای ارسال آن استفاده می شود .

برای اینکه بتوانید بار خود را با فریت بار ارسال کنید باید به شرکتهای هواپیمایی فری بار مانند شرکت جهان کالا کارگو مراجعه کنند تا مراحل ارسال بار به درستی انجام شود و بارنامه ای که حاوی مشخصات و اطلاعات مسافر است برای بار صادر شود .

پرواز فریت بار معمولا چند روز زودتر انجام می گیرد و بعد از اینکه مسافر به کشور مقصد رسید می تواند با در دست داشتن بار نامه خود ، تمام بار و وسایلی که با فریت بار به کشور مقصد ارسال کرده است را دریافت کند .

هزینه فریت بار با توجه به وزن و حجم بار ، فاصله تا کشور مقصد ، روش ارسال بار (هوایی یا دریایی یا زمینی) ، هزینه شرکت فری بار ، مالیاتی که برای بار تعیین می شود و غیره متغیر بوده و بعد از مراجعه به شرکت های حمل بار می توانید از هزینه دقیق فریت بار خود مطلع شوید .

بیشتر بخوانید : فریت بار به کانادا

ارسال بار مسافر هوایی

کارگو چیست ؟

کارگو چیست ؟ اصطلاح کارگو (cargo) به طور کلی برای کالاهایی که با کشتی یا هواپیما باری حمل می شوند استفاده می شود . کالاها و محصولاتی که با کارگو حمل می شوند ، معمولا ماهیت تجاری دارند . این روش ارسال بار معمولا توسط تجار مورد استفاده قرار می گیرد و بار و کالاها با هواپیماها یا کشتی های مخصوص و غول پیکر حمل خواهند شد .

شرکت جهان کالا کارگو یکی از شرکت های معتبر و با تجربه در این زمینه است که می توانید همکاری خیلی خوبی را در زمینه کارگو یا فریت بار با آن تجربه کنید .

ارسال زمینی بار :

نوع دیگری از ارسال بار ، ارسال آن به صورت زمینی است ، یکی دیگر از راه حل هایی که شما بخواهید لوازم خانه ی خود را به خارج ببرید ارسال زمینی آن است اما کی از این روش استفاده میشود ؟

ارسال زمینی زمانی استفاده میشود که وزن بار مسافر خیلی زیاد باشد و یا کالا های بزرگی مانند کمد و لباس شویی و … را بخواهید به خارج بفرستید ، نکته ی مهم اینکه در ارسال زمینی بار شما سنگینی و وزن بار شما در هزینه تاثیری ندارد زیرا شما کل کامیون را اجاره میکنید و میتوانید به میزان فضای کامیون در آن اسباب و وسایل قرار دهید

بیشتر بخوانید : دانستنی های حمل و نقل زمینی

ارسال زمینی زمانی استفاده میشود که راه زمینی بین دوکشور امن و مقرون به صرفه باشد و زمان ارسال بار در این روش متیغیر است . و اگر بخواهیم در یک نگاه بگوییم زمانی از این روش استفاده میکنیم که :

 • زمان خیلی برای مسافر مهم نباشد
 • حجم و وزن بار خیلی زیاد باشد
 • راه زمینی بین دو کشور امن و به صرفه باشد

بیشتر بخوانید : فریت بار به آمریکا

کارگو چیست
کارگو چیست

ارسال دریایی بار :

ارسال دریایی بار هم یکی از روش های ارسال بار است اما بین کشور هایی که دور و با مسیر آبی هستند انجام میشود به عنوان مثال ارسال دریایی بار به استرالیا ، آمریکا و کانادا رواج دارد.

در این روش مدت زمان بیشتری طول میکشد که بار به مقصد برسد و البته هزینه ی پایین تری هم دارد

این روش زمانی استفاده میشود که :

 • زمان برای مسافر مهم نباشد
 • بین دوکشور مسیر آبی امنی وجود داشته باشد
 • هزینه برای مسافر مهم باشد
 • حجم بار زیاد باشد

تفاوت فریت بار و کارگو چیست ؟

تفاوت کارگو و فریت بار چیست ؟ تفاوت اصلی بین اصطلاحات به هزینه های دریافت شده توسط شرکت های حمل و نقل ، مربوط می شود .

علاوه بر این در بعضی مواقع از اصطلاح فریت بار فقط برای توصیف کالا استفاده می شود اما این اصطلاح می تواند به روند حمل کالا هم اشاره داشته باشد .

روش ارسال بار کارگو به طور معمول کالاهایی است که با وسایل نقلیه بزرگتر مانند کشتی های باری بزرگ و هواپیماهای باری غول پیکر حمل می شوند . در حالی که فریت بار معمولاً کالاهایی است که توسط وسایل نقلیه کوچکتر مانند کامیون ، کشتی یا هواپیما حمل می شوند . به طور کلی هر دو اصطلاح کارگو و فریت بار ، برای کالاهای وارداتی و صادراتی استفاده می شوند .

اگرچه اختلافات بین این دو اصطلاح در دنیای مدرن  امروزکوچکتر و کمتر شده است ، اما در اصل کارگو منحصراً به کالاهای تجاری که با کشتی یا هواپیما باری حمل می شوند ، اطلاق می شود ، در حالی که فریت بار فقط برای کالاهایی که با کامیون یا قطار یا هواپیما و برای اهداف شخصی حمل می شوند ، مورد استفاده قرار می گیرد .

تفاوت دیگری که در گذشته بین اصطلاح فریت بار و کارگو وجود داشت به نوع حالت حمل و نقل بار مربوط می شد . به طور کلی بارها و کالاهایی که از مسیر خشکی جا به جا می شدند با اصطلاح فریت بار شناخته می شوند و بارها و محموله هایی که از طریق مسیر هوایی یا دریایی حمل و نقل می شدند با اصطلاح کارگو شناخته شده بودند.

اگرچه امروزه فریت بار نیز با هواپیما و کشتی ارسال می شود اما همانطور که در بالا اشاره کردیم ، فریت بار فقط مخصوص ارسال بار شخصی است .

یکی از تفاوت های کارگو و فریت بار ، در حجم و وزن بار است خب طبیعتا اگر حجم و وزن بار شما خیلی زیاد باشد باید از کارگو استفاده کنید

بیشتر بخوانید : فریت بار به انگلیس

ارسال بار با هواپیما
ارسال بار با هواپیما

 

نکته ی دیگر اینکه کالا ها در فریت بار نباید ماهیتی تجاری داشته باشند ولی در کارگو این محدودیت وجود ندارد . در صورتی که میخواهید محصول خود را به عنوان مثال صادر کنید باید از کارگو استفاده کنید .

عوامل موثر بر هزینه ی کارگو چیست ؟

خب در این بخش تعدادی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت کارگو را باهم بررسی میکنیم

قطعا نمی توان فرمولی کلی برای کارگو و یا روش های دیگری گفت و این کاملا بدیهی است دقیقا مثل شرکت پست ، بسته به وزن و حجم و … هزینه ی ارسال تغییر میکند

وزن و ابعاد محصول یا کالای شما :

خب یکی از بدیهی ترین نکات همین است هرچه کالای شما بزرگتر هزینه ی آن بیشتر و همچنین هر چه سنگین تر هزینه ی آن بیشتر همونطور که قبل تر هم گفتیم مانند شرکت پست

مقصد شما :

خب این هم یکی از بدیهی ترین عوامل است هرچه شما مقصد دور تری داشته باشید هزینه ی بیشتری هم باید پرداخت کنید

البته این نکته رو هم در نظر داشته باشید که خطوط هوایی مانند خیابان های یک شهر نیستند ممکن است یک کشور به ما نزدیک باشد اما پرواز مستقیمی به آن وجود نداشته باشد و همین باعث میشود که مسیر طولانی تر شود و هزینه هم بیشتر

نوع کالای شما :

خب هر کشوری برای خود درباره ی ارسال هوایی بار مصوباتی دارد که همین در هزینه ی ارسال بار شما تاثیر میگذارد ، البته شاید الان براتون سوال پیش بیاد که خب من هزینه ی ارسال بارم رو از کجا متوجه بشم ؟؟ خب باید به شما بگویم که میتوانید در پایین همین صفحه بپرسید تا خیلی سریع هزینه ی فریت بار یا کارگو ی شما را به شما بگوییم

قوانین کشور های مبدا و مقصد :

این مورد هم مانند مورد قبلی میماند و در هزینه ی ارسال بار شما تاثیر گذار است .

شرکت های خدمات دهنده کارگو :

این مورد هم که بدیهی و مشخص است ، هر شرکتی برای خودش نرخ هایی دارد و ممکن است برخی شرکت ها به دلیل سابقه و اعتبار هزینه های زیادی را بابت ارسال بار بگیرند . ولی ممکن است شرکتی هم با هزینه ی پایینی این کار را برای شما انجام دهد .

هزینه کارگو
هزینه کارگو

کالا های مجاز در ارسال هوایی بار :

برخی از کالاها مجوز ارسال ندارند و این کاملا بسته به قوانین کشور ها دارد به عنوان مثال در کشوری ورود مشروبات الکلی کاملا ممنوع است و یا …. و یا در کشور خود ما هم ورود مشروبات الکلی و اسلحه های سرد و گرم ممنوع هست همین قانون در کشور های دیگری هم هست

دسته ی دیگری از محصولات هستند که مجاز هستند ولی باید حتما مجوز داشته باشند به عنوان مثال لوازم آرایشی و بهداشتی از این دسته محصولات هستند که بدون مجوز اصلا امکان ارسال آن وجود ندارد .

مجوز های لازم برای کارگو :

مجوز ها یکی از پرتکرار ترین سوالات کاربرانی است که قصد ارسال بار دارند ، تهیه ی مجوز های ارسال بار مانند اظهارنامه و مشخصات کالا و … به عهده ی شخص است و باید این مجوز هارا تهیه کند .

بخش مجوز ها کمی مفصل تر است به همین دلیل پیشنهاد میکنیم که از بخش تماس باما سوال خود را مطرح کنید تا بتوانیم خیلی سریع پاسخ شما را بدهیم 🙂

بسته بندی محصولات :

یکی از دغدغه های مسافران و کاربران همواره بسته بندی محصولات بوده ، توصیه ی ما این است که حتما برای بسته بندی محصولات خود هزینه کنید یا آن را به یک شرکت حرفه ای بسپارید .

چرا ؟؟ خیلی ساده است اگر کالای شما بسته بندی مناسبی نداشته باشد و در هواپیما قرار بگیرد و بعد آسیبی ببیند هواپیمای اصلا خسارتی به شما نمی پردازد علاوه بر این هر محصولی بسته بندی خاصی دارد ، مواد غذایی یک نوع و بقیه ی محصولات هم بسته بندی خاصی دارند که باید رعایت شود

حتی اگر با کمترین هزینه هم موفق شدید که ارسال بار را انجام دهید بسته بندی نامناسب میتواند به شما ضرری جبران ناپذیر بزند

زمان فریت بار :

فریت بار به طور کلی ۳ یا ۴ روز طول میکشد اما این زمان ممکن است تحت تاثیر بسیاری عوامل تغییر کند ، اما توجه داشته باشید حتما بایداز دو هفته قبل با شرکت خدمات دهنده هماهنگ باشید .

بیشتر بخوانید : فریت بار به استرالیا

زمان فریت بار
زمان فریت بار

 

جهان کالا کارگو :

ما در شرکت جهان کالا کارگو با نیرو هایی متخصص و مجرب در این حوزه ارسالی مطمعن و ایمن و … را تضمین میکنیم . برای ثبت سفارش کافیست با استفاده از شماره های تماس مارا در جریان بگذارید در صورتی هم که درباره ی ارسال خود سوالی دارید میتوانید پایین همین صحفه سوال خود را بپرسید ، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد .

سخن آخر :

در این مقاله درک درستی از اصطلاحات فریت و بار و کارگو و شباهت ها و تفاوت های بین کارگو و فریت بار ارائه شده است. به طور کلی فریت بار برای ارسال کالا و بار با مقاصد شخصی به کشور دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و کارگو یکی از روش های ارسال بارهای تجاری با هواپیما یا کشتی های باری مخصوص است . برای استفاده از خدمات فریت بار و کارگو می توانید به سایت شرکت جهان کالا کارگو مراجعه کرده و بار و کالا خود را از طریق این شرکت معتبر ارسال کنید .

همچنین در صورت نیاز میتوانید از طریق واتساپ و تلگرام با ما در تماس باشید .

تصاویری از بسته بندی محصولات در شرکت جهان کالا کارگو را میتوانید در بخش گالری ببینید همچنین میتوانید در بخش خدمات ، سفارش خود را پیگیری کنید و درباره ی ان اطلاعات بیشتری کسب کنید

 

1 دیدگاه در “فریت بار و کارگو چیست ؟ | آشنایی با روش های ارسال بار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *