CBM چیست و چگونه محاسبه می شود؟

cbm چیست و چگونه محاسبه می شود

در تجارت و انتقال کالا یکی از واژگانی که بسیار شنیده می شود CBM است. این واژه مخفف متر مکعب است که یک واحد اندازه گیری بسیار کاربردی در فرایند حمل و نقل به شمار میرود. این واحد اندازه گیری مشخص میکند که شما باید چه هزینه ای را در جهت حمل و نقل پرداخت نمایید. در پاسخ به پرسش CBM چیست و چگونه محاسبه می شود؟ باید بگوییم که محاسبه آن فرایند پیچیده ای نیست و به سادگی قابل انجام است.

CBM در حمل و نقل چیست؟

CBM در حمل و نقل در واقع حجم بار شما است و اندازه گیری آن برای محاسبات هزینه های حمل و نقل بسیار اهمیت دارد. برای اندازه گیری آن مواردی مانند طول، ارتفاع و عرض تاثیر گذار هستند.
آشنایی با CBM می تواند به شما کمک کند که در فرایند حمل کالای خود مدیریت کافی داشته باشید و به بهترین نحو پروسه انتقال آن را به انجام برسانید.

نحوه محاسبه کردن cbm

نحوه محاسبه CBM

محاسبه CBM کار سختی نیست و به سادگی می توانید آن را انجام دهید. اگر محموله شما از بسته بندی های مختلفی تشکیل شده باشد به آسانی می توانید برای هر کدام از این اندازه ها فرمول را تکرار نمایید و با کمک آن حجم ها را محاسبه کنید. فرمول کلی که برای این کار استفاده می شود فرمول زیر است:
طول (متر) * عرض (متر) * ارتفاع (متر) * تعداد کارتن‌ها = مترمکعب
نکته پراهمیتی که پیش از محاسبه باید به آن توجه کرد کسب اطلاعات جامع در مورد ابعاد کارتن است. شما باید از عرض، طول و ارتفاع هر کارتن آگاه باشید. از آن گذشته باید تعداد دقیق کارتن ها را نیز بدانید.

تعیین هزینه های حمل و نقل بین المللی با استفاده از CBM

در پروسه حمل و نقل بین المللی کسب اطلاعات در مورد میزان حجم فضایی بارها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برای اینکه نیازهای فضایی، ظرفیت های ذخیره سازی و هزینه های مربوط به حمل و نقل مشخص شوند میزان CBM باید محاسبه گردد.
زمانی که در مورد حجم فضایی بارها اطلاعات کافی داشته باشیم شرکت های حمل و نقل می توانند بهترین راهکارها و روش های حمل و نقل را به ما معرفی کنند. از آن گذشته با محاسبه این مورد میتوان یک برنامه ریزی صحیح برای حمل بارها داشت. مزیت دیگر این مسئله این است که ما می توانیم یک ناوگان حمل و نقل مناسب را انتخاب کنیم و از بهترین مسیرهای حمل و نقل استفاده نماییم.

تأثیر CBM بر هزینه های حمل و نقل

CBM یک محموله به طور مستقیم روی هزینه های حمل و نقل تاثیر خواهد داشت. شرکت هایی که در زمینه حمل و نقل فعال هستند از میزان فضایی که یک محموله اشغال میکند هزینه حمل و نقل آن را مشخص می کنند.
به صورت کلی این شرکت ها بر اساس اینکه حجم یا وزن یک بار چقدر است اقدام به دریافت هزینه های حمل و نقل می کنند. هر چقدر حجم و وزن یک محموله بیشتر باشد هزینه های حمل و نقل آن نیز بالاتر خواهد بود. اکثر شرکت های فعال در این زمینه از ترکیب وزن و حجم در جهت محاسبه هزینه ها استفاده می کنند.
همانطور که میدانید CBM در رابطه با اندازه گیری حجم یک بار است و می تواند تاثیر بسیار زیادی در هزینه های حمل آن داشته باشد. به عنوان مثال ممکن است باری که حجم زیادی دارد اما از وزن سنگینی برخوردار نیست هزینه حمل و نقل بالاتری نسبت به بار کم حجم با وزن سنگین داشته باشد.

تاثیر cbm بر هطینه های حمل و نقل

نحوه محاسبه حجم یک بسته با شکل نامنظم

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که محاسبه متر مکعب برای بسته ای که شکل نامنظم دارد به چه صورت است. برای انجام این فرایند باید حجم بسته را به سانتی متر مکعب پیدا کنیم. در ادامه باید آن را به متر مکعب تبدیل نماییم.
در قدم اول باید ابعاد بسته مورد نظر را اندازه گیری کنید. برای اینکه عرض، طول و ارتفاع بسته را در محل هایی که پهن تر هستند محاسبه کنید می توانید از یک متر یا خط کش کمک بگیرید. باید مطمئن شوید که تا دورترین نقطه هر بعد را اندازه گیری کرده اید حتی در مواقعی که بسته به شکل مکعب کامل یا مستطیل نیست. به عنوان مثال ممکن است بسته مورد نظر حالت منحنی داشته باشد در این مواقع نیاز است که پهن ترین بخش منحنی را اندازه گیری نمایید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با مفهوم CBM و نحوه محاسبه آن آشنا کنیم. همانطور که در طول متن متوجه شدید محاسبه آن در هزینه های حمل و نقل تاثیر زیادی دارد به همین دلیل از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. کسب اطلاعات در مورد این اصطلاح به شما کمک میکند تا روی کسب و کار خود تسلط بیشتری داشته باشید و تا حد زیادی بتوانید در هزینه ها صرفه جویی نمایید. اگر در زمینه بازرگانی و واردات و صادرات کالا فعالیت می کنید به شما توصیه میکنیم اطلاعات جامعی در مورد CBM به دست آورید. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه دارید می توانید از طریق شماره تلفن های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول CBM چیست و چگونه محاسبه می شود؟

  1. در حمل بار با کانتینر اصلاح CBM چه مفهومی دارد؟
    در حمل بار با کانتینر این اصطلاح بیانگر حجم محموله به متر مکعب است و از آن در جهت محاسبات هزینه های باربری استفاده می شود.
  2. برای محاسبه بار دارای بسته بندی استوانه ای شکل از چه روشی استفاده می کنند؟
    برای محاسبه بسته بندی استوانه ای شکل بهتر است آن را در حالت عمودی قرار دهید و اقدام به اندازه گیری شعاع و ارتفاع آن نمایید. لازم به ذکر است که این اندازه ها باید بر اساس متر محاسبه گردند. برای محاسبه این مورد می توانید از فرمول π x r ² x h = CBM کمک بگیرید.
  3. آیا نحوه محاسبه آنلاین بارگیری کانتینر امکانپذیر است؟
    بله، انجام این کار فرایند خیلی پیچیده ای نیست و با کمک نرم افزارهای مخصوص که به شکل رایگان قابل اجرا روی پلتفرم ها هستند امکانپذیر می باشد.
اگر مطلب را دوست داشتید امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *