ارسال بار هوایی و فریت بار

ارسال بار هوایی یا همان فریت بار در سریعترین زمان ممکن مشکلات بسیاری از کسانی را که قصد ارسال کالاهای خود را به آن سوی دنیا دارند، حل کرده است. ما دیگر در زمانی زندگی نمی‌کنیم که به علت دوری فاصله و حجم بار کالاهای مورد نیاز عزیزان خود را نتوانیم ارسال کنیم. ما اکنون در دورانی زندگی می‌کنیم که با استفاده از موسسات معتبر میتوانیم هر چیزی را که لازم  است و مشکل قانونی نداشته باشد، با هواپیما به راحتی ارسال نماییم.

مزایای ارسال بار هوایی و فریت بار به سراسر جهان

ارسال بار هوایی برای کالاهایی که در چمدان و کوله پشتی جا نمی‌شود؛ اما نیاز است به خارج از کشور ارسال شوند کمک کرده است مشکلات بسیاری از مسافران حل شود. اکنون شرکت جهان کالا با خدمات تخصصی در این زمینه راه را برای بسیاری از مشتریان هموار کرده است. در کنار مسافران با توجه به افزایش نرخ ارز بسیاری از کالاهای تجاری نیز از خدمات شرکت هایی چون جهان کالا بهره می‌برند و کالاهای خود را به دست مشتریان خود می‌رسانند.

خدمات ویژه ارسال بار هوایی و فریت بار جهان کالا

بارهایی که قرار است از طریق هواپیما ارسال شوند، نیاز به بسته بندی استاندارد و مناسب دارند که بدون دیدن آسیبی به مقصد رسند؛ امکاناتی که امروزه وجود دارد این امکان را فراهم نموده است. اکنون موسسات با خدمات بسته بندی ایمن هر کالایی را برای ارسال بار هوایی آماده می‌کنند. کارهای گمرکی ارسال را انجام می‌دهند، دیگر فرسنده نگران حمل بار تا فرودگاه نیست، کار حمل در امنیت کامل انجام می‌گیرد. زمان ارسال بار هوایی نیز بنا بر حجم بار و مقصد به شما اطلاع داده می‌شود تا بتوانید با خیال آسوده برنامه ریزی نمایید.

جهان کالا با تلاشی بسیار همیشه سعی می‌کند با قیمت گذاری منصفانه تمامی این خدمات را انجام دهد و در نهایت کار پیگیری را نیز خود انجام می‌دهد تا شما آسوده باشید لوازمتان در سلامت کامل و در سریعتر زمان ممکن به مقصد تحویل داده می‌شود.

مراحل حمل اضافه بار مسافری و یا فریت بار هوایی از فرودگاه امام خمینی
 • بازدید رایگان و مشاوره در مورد بسته بندی و حمل هوایی
 • انجام امور بسته بندی با کیفیت استاندارد و تهیه لیست بسته بندی
 • بارگیری و حمل محموله به فرودگاه امام خمینی توسط وانت و یا خاور
 • انجام امور گمرکی و تشریفات مربوطه
 • صدور بارنامه هوایی
 • پیگیری بار

هزینه های انجام تمامی مراحل فوق توسط کارشناسان این شرکت پس از رویت محموله، محاسبه گردیده و در صورت نیاز علاوه بر اعلام شفاهی بصورت کتبی به اطلاع صاحب کالا خواهد رسید.
حمل بار هوایی بین المللی در حال حاضر از طریق فرودگاه امام خمینی صورت گرفته و نرخ کرایه حمل خطوط هواپیمایی ایرانی و خارجی بر حسب وزن و حجم محموله مشخص می‌گردد.

کالاهای مجاز و کالاهای غیر مجاز فریت بار 

 • ارسال تمامی لوازم منزل و مبلمان و لوازم شخصی با رعایت بسته بندی مناسب مجاز می‌باشد.
 • ارسال مواد خوراکی جامد و خشکبار ترجیحا در بسته بندی های بهداشتی مجاز می‌باشد.
 • ارسال فرش ماشینی مجاز می‌باشد.
 • ارسال فرش دست بافت پس از اخذ مجوزهای لازم مجاز می‌باشد.
 • ارسال اشیاء شخصی قدیمی در صورت اخذ مجوز از اداره میراث فرهنگی بلامانع می‌باشد.
 • ارسال انواع لوازم و اشیاء تاریخی و عتیقه جات، نقره جات، اسلحه و مهمات، مواد مخدر ممنوع می‌باشد.
 • ارسال مواد و کالاهای خطرناک و اشتعالزا از قبیل لوازم آرایش، چسب، انواع اسپری و ادکلن ممنوع می‌باشد.

مدارک لازم جهت ارسال بار هوایی مسافری

جهت ارسال بار هوایی بصورت مسافری مدارک زیر مورد نیاز می‌باشد:

 • کپی پاسپورت فرستنده و گیرنده
 • کپی کارت ملی فرستنده و گیرنده
 • آدرس کامل فرستنده و گیرنده به همراه کد پستی / Zip Code گیرنده و شماره تلفن
 • لیست بسته بندی کالا به همراه ابعاد بسته ها به سانتی متر

نکته: در اکثر موارد حضور مسافر به هنگام بازرسی کالا و انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه امام خمینی الزامی بوده و ارسال محموله با توجه به مقصد و مدت زمان حمل بطور معمول ۳ تا ۴ روز قبل از خروج مسافر از ایران صورت می‌گیرد.

محاسبه وزن و حجم کالا

یکی از موارد بسیار مهم که گاهی موجب سردرگمی می شود نحوه محاسبه وزن بارنامه می‌باشد. توجه داشته باشید که در حمل و نقل هوایی و فریت بار دو واحد ” وزن حقیقی ” و وزن حجمی مورد محاسبه قرار می‌گیرد. وزن حقیقی همان وزنی است که پس از توزین کالا بر روی باسکول گمرک فرودگاه مشخص می گردد و وزن حجمی با توجه به ابعاد بیرونی بسته پس از بسته بندی طبق فرمول زیر محاسبه می‌گردد:
وزن حجمی = حاصلضرب طول و عرض و ارتفاع تقسیم بر عدد ۶۰۰۰

نکات مهم در محاسبه وزن و حجم کالا
 • توجه داشته باشید که بزرگترین طول، بزرگترین عرض و بزرگترین ارتفاع بسته به سانتیمتر اندازه گیری شده و حاصلضرب اعداد فوق بر عدد ۶۰۰۰ تقسیم شود. عددبدست آمده وزن حجمی کالا می‌باشد.
 • برای مثال وزن حجمی بسته با ابعاد طول و عرض و ارتفاع ۱۰۰ سانتیمتر، مساوی ۱۶۷ کیلو گرم می‌باشد و یا به عبارتی هرمتر مکعب = ۱۶۷ کیلو گرم
 • هنگام محاسبه هزینه کرایه حمل، ما بین وزن حقیقی کل بسته ها و وزن حجمی تمام بسته ها ؛ هر کدام که بیشتر باشد بعنوان وزن بارنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به یادآوری است که وزن حقیقی کل بسته ها نسبت به وزن حجمی کل بسته ها مورد مقایسه قرار می‌گیرد.
 • نکته مهم دیگر در مورد هزینه کرایه حمل هوایی این است که متناسب با افزایش وزن محموله نرخ واحد کرایه حمل هوایی کاهش می‌یابد. در اکثر موارد نرخ های هواپیمایی بر اساس وزن های زیر ۴۵ کیلو گرم ، ۴۵ تا ۱۰۰ کیلو گرم ، ۱۰۰ تا ۲۵۰ کیلو گرم ، ۲۵۰ تا ۵۰۰ کیو گرم و غیره متفاوت بوده و با افزایش وزن محموله نرخ ”واحد” کرایه حمل کاهش می‌یابد.

هزینه های انجام تمامی مراحل فوق توسط کارشناسان این شرکت پس از رویت محموله، محاسبه گردیده و در صورت نیاز علاوه بر اعلام شفاهی بصورت کتبی به اطلاع صاحب کالا خواهد رسید.
حمل بار هوایی بین المللی در حال حاضر از طریق فرودگاه امام خمینی صورت گرفته و نرخ کرایه حمل خطوط هواپیمایی ایرانی و خارجی بر حسب وزن و حجم محموله تعیین می‌گردد.

بیمه بار هوایی

محمولات هوایی در تمامی مسیر هوایی بازای هر کیلو گرم تا سقف ۲۰ دلار از طرف شرکت های هواپیمایی عضو یاتا بیمه بوده و در صورت کافی نبودن سقف اعلام شده میبایست بیمه جداگانه متناسب با ارزش کالا خریداری گردد. لازم به یاد آوری است که پرداخت خسارت منوط به رعایت کامل استانداردهای لازم در بسته بندی کالا می‌باشد.

نکته بسیار مهم: لطفا هنگام تحویل کالا در مقصد نسبت به کنترل بسته بندی کالا و یا حتی محتویات داخلی بسته ها دقت نموده و در صورت بروز هرگونه مشکل نسبت به اعلام خسارت و تکمیل فرم های مربوطه قبل از خروج کالا از فرودگاه مقصد اقدام نمایید.

سوالات متداول ارسال بار هوایی و فریت بار

چند روز قبل از فریت بار باید تماس گرفت؟

با توجه به اینکه بسته بندی کالا امری زمانبر است مسافرین محترم باید توجه داشته باشند که حدودا یک هفته قبل از تاریخ پرواز باید با یکی از دفاتر خدمات بار هوایی یا فریت بار تماس گرفته و نسبت به حمل کالای خود اقدام کنند.
ضمنا”انجام امور گمرکی به زمانی در حدود ۳ ساعت نیاز دارد بهتر است مسافرین و صاحبان کالا در فرصتی مناسب با دفاتر فریت بار تماس گرفته و هماهنگی لازم را انجام دهند تا کارشناسان فریت بار بتوانند به راحتی امور مربوط به فریت بار مسافر را انجام دهند.

بارنامه هوایی چیست؟

بارنامه در اصل قرارداد بین فرستنده و شرکت حمل کننده است که از اهمیت خاصی برخوردار است.
محتویات درج شده در بارنامه شامل مشخصات فرستنده در مبداء و گیرنده در مقصد و همچنین مشخصات بار اعم از وزن کالا ،تعداد بسته ها ، ماهیت کالا ،وزن خالص کل بار ،وزن ناخالص بار،ابعاد دقیق بسته ها ،فرودگاه مبداء ،فرودگاه مقصد ،هزینه ارسال بار ونرخ تبدیل دلار به ریال درج شده است.

همچنین در هر بارنامه ای در قسمت بالای بارنامه در هر دو سمت چپ و راست تعدادی عدد درج شده است که به آن شماره بارنامه می گویند.
شماره بارنامه شامل حروف و ۱۱ عدد است که۳رقم اول نشان دهنده نام کشور شرکت هواپیمایی حمل کننده مربوطه و ۸ رقم بعدی نشان دهنده کد نام هواپیمایی محموله و نوع بارنامه هوایی است.
در واقع این ۸ رقم به صورت تگ روی تک تک بسته ها چسبانده میشود تا از تداخل محموله ها با یکدیگر جلوگیری شود.
لازم به ذکر است که برای دریافت کالا در مقصد نیازی به اصل بارنامه نیست و میتوان با تصویر بارنامه یا شماره بارنامه و مدرک شناسایی نسبت به دریافت کالا از گمرک مقصد اقدام کرد.

زمان مورد نیاز برای بسته بندی بار چقدر است؟

با توجه به اینکه مسافرهر چه به تاریخ پرواز نزدیک میشود از سردرگمی بیشتری برخوردار میشود و به همین دلیل یکی از متداولترین پرسشهای مسافرین ،زمان تقریبی بسته بندی است.
به طور مشخص وزن و حجم بار هر مسافری با مسافر دیگری متفاوت است و زمان ثابت و مشخصی برای وزن و حجمهای مختلف کالا وجود ندارد.
لازم به ذکر است که زمان بستگی به متغیرهایی مانند وزن ،حجم و نوع کالا بستگی دارد.
ولی به عنوان مثال برای ۳۰۰ کیلو لوازم شخصی ، چینی آلات ، لوازم آشپزخانه والبسه ……زمانی در حدود ۳ساعت مورد نیاز است یعنی برای هر ۱۰۰ کیلو ۱ ساعت نیاز است.
ولی چنانچه ۳۰۰ کیلو فقط کتاب و البسه داشته باشیم و لوازم شکستنی نداشته باشیم یا مقدار کمتری لوازم شکستنی داشته باشیم به زمانی در حدود ۲ ساعت نیاز داریم .
بیشتر زمان بسته بندی برای بستن لوازم شکستنی صرف میشود.

بسته بندی استاندارد چگونه است؟

مرحله بسته بندی از اصلی ترین و مهمترین بخشهای انتقال کالا در صنعت حمل و نقل است.
و نوع بسته بندی و کیفیت بسته بندی میتواند وجه تمایزی بین شرکتهای حمل و نقل باشد.
با توجه به اینکه بار مسافری که شامل لوازم منزل ، لوازم شخصی ، مبلمان ،چینی آلات و غیره آسیب پذیر هستند نوع بسته بندی و کیفیت بسته بندی از اهمیت خاصی در جابه جایی در سطح بین المللی برخوردار است.
به همین منظور شرکت جهان کالا قبل عقد قرارداد با صاحب کالا در جهت بسته بندی و انتقال کالا ، با ارسال کارشناس بسته بندی در محل کالا و روئیت کالا، در مورد نوع بسته بندی مورد نیاز مشتری و کیفیت درخواستی مطلوب مشتری مشاوره رایگان انجام می دهد.
انواع متریال بسته بندی از جعبه چوبی تا مشبا ضربه گیر ،فوم ،یونولیت ، گونی و کارتنهای ۵ لایه و ۱۰ لایه و غیره….جهت بسته بندی استاندارد و عدم آسیب پذیری کالا و رضایت مشتری توسط این شرکت مورد استفاده قرار میگیرد.

چه زمانی از جعبه چوبی و چه زمانی از پلت استفاده می‌کنیم؟

به عنوان مثال چنانچه شما قصد ارسال محموله ای متشکل از لوازم شخصی ریز ،لوازم آشپزخانه ،ظروف،کریستال،البسه،کتاب ، کیف و کفش و ….. را داشته باشید این اقلام نیازی به بسته بندی با جعبه چوبی ندارند.

به دلیل اینکه این اقلام پس از بسته بندی در مرحله اول توسط مشبا حبابدار یا مشبا ضربه گیر در مرحله دوم درون کارتنهای ۵لایه قرار داده میشوند و در مرحله سوم یا پایانی درون گونی پلاستیکی قرار گرفته و با نخ مخصوص دوخته میشود. و در صورت نیاز و درخواست مشتری هر ۴ یا ۵ بسته با هم روی پلت قرار داده میشود و به وسیله سلفون و تسمه مهار میگردد. و به طور کلی هم تعداد بسته ها کمتر میشود، مثلا ۱۰ بسته شما به ۲ پلت کاهش پیدا میکند و هم بار به صورت یکجا و توسط لیفتراک و بدون دخالت نیروی انسانی تا فرودگاه مقصد جابجا میشود.
این روش از ایمنی بالا و هزینه کمتری نسبت به جعبه چوبی برخوردار است.

از این رو شما میتوانید پس از دریافت پلتها در فرودگاه مقصد با استفاده ار یک شیئ نوک تیز به راحتی سلفون و تسمه ها را از بسته ها جدا کرده و به صورت تک تک آنها را جهت انتقال به محل مورد نظر دریافت نمایید. لازم به ذکر است چنانچه صاحب کالا اصرار به استفاده از جعبه چوبی برای اقلام بالا را داشته باشد این شرکت به دستور مشتری نسبت به ساخت جعبه چوبی اقدام میکند.

نمونه پلت

ولی اگر لوازم شما متشکل از مبلمان استیل،پیانو،لوسترهای بزرگ و تابلوهای ظریف باشد باید برای جلوگیری از آسیب های احتمالی از جعبه چوبی جهت انتقال آنها استفاده کرد.
یکی از مزیت های جعبه چوبی علاوه بر ایمنی بالا این است که شما میتوانید کالاهای ریز مانند ظروف و البسه را لابه لای پایه های مبلمان یا جعبه های دیگر قرار داد .
در این مرحله قبل از انتقال کالا به داخل جعبه چوبی ابتدا کالای مورد نظر توسط مشبا ضربه گیر و یا یونولیت بسته بندی میگردد.
جعبه چوبی و پلت با توجه به به ارزش کالا ، نوع کالا ، آسیب پذیری و سنگینی کالا و همچنین سلیقه صاحب کالا مورد استفاده قرار میگیرد.
ازجعبه چوبی بیشتر برای شیشه میز ناهارخوری ،تابلو های بزرگ ،پیانو ، ویترینهای بزرگ ،ظروف شکستنی و غیره….. استفاده میشود.

نمونه جعبه چوبی

بارها چند روزه به فرودگاه مقصد می‌رسند؟

اصولا ارسال بار به صورت هوایی بین ۳ الی ۴ روز زمان می برد تا به فرودگاه مقصد برسد.
ولی این زمان با توجه به وزن و حجم کالا و همچنین کشور مقصد و لاین مربوطه متغیر است.
به عنوان مثال زمانیکه شما ۳۰۰ کیلو بار برای یکی از شهرهای مهم و بزرگ آمریکا یا کانادا مانند لس آنجلس ،نیویورک، واشنگتن ، مونترال ،تورنتو و یا ونکوور را دارید در حالت عادی بین ۳ الی ۴ روز مدت زمانی است که این کالا از فرودگاه مبداء به فرودگاه مقصد میرسد.
اما اگر وزن این محموله ۱۰۰۰ کیلو باشد ممکن است به زمان بیشتری نیاز باشد تا این بار به فرودگاه مقصد برسد. باید توجه داشته باشید که در صنعت حمل و نقل هوایی اولویت ارسال کالا با کالاهای فاسد شدنی ،کالاهایی رادیو اکتیو و حیوانات زنده است.

در نهایت پیشنهاد میکنم حتما مقاله ی فریت بار را مطالعه نمایید در این مقاله به طور کامل درباره ی فریت بار و کارگو صحبت کرده ایم 🙂