چه کالاهایی ممنوع است از ایران ارسال شود؟

چه کالاهایی ممنوع است از ایران ارسال شود

اگر شما نیز قصد ارسال بار به نقاط مختلف جهان را دارید و برایتان سوال است که چه کالاهایی ممنوع است از ایران ارسال شود؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ را بگوییم.

ارسال برخی کالاها به خارج از ایران ممنوع است. این محدودیت ها برای تضمین امنیت کشور و شهروندان آن و همچنین برای رعایت مقررات و موافقت نامه های بین المللی اعمال شده است.

کالاهای ممنوعه در ارسال بار از ایران

کالاهایی که فریت بار آنها به خارج از ایران ممنوع می باشد، هر کالایی است که برای امنیت ملی کشور مخاطره آمیز باشد. این کالاها شامل:

تجهیزات نظامی

مانند سلاح، مهمات، مواد منفجره و سایر ارسال این اقلام به خارج از کشور می تواند تهدیدی هم برای ایران و هم برای سایر کشورها باشد و به طور بالقوه منجر به درگیری یا بی ثباتی شود.

مواد مخدر

دسته دیگری از محصولات ممنوعه آنهایی هستند که در کشورهای دیگر غیرقانونی یا محدود شده اند. این شامل مواد مخدر و سایر مواد روان گردان است. ارسال این اقلام به خارج از ایران می تواند عواقب قانونی برای فرستنده و گیرنده داشته باشد و همچنین به اعتبار ایران در سطح بین المللی آسیب برساند.

اقلام فرهنگی و مذهبی

چه کالاهایی ممنوع است از ایران ارسال شود؟ محدودیت هایی برای ارسال برخی اقلام فرهنگی یا مذهبی به خارج از ایران وجود دارد. این شامل مصنوعات، عتیقه جات و سایر موارد با اهمیت تاریخی یا فرهنگی است. این اقلام توسط قوانین بین المللی حمایت میشود و صادرات کالا ها ممکن است به مجوزها یا اسناد خاصی نیاز داشته باشد.

محصولات کشاورزی

همچنین محدودیت هایی برای صادرات برخی محصولات کشاورزی به خارج از ایران وجود دارد. این شامل گیاهان، دانه ها و سایر مواد بیولوژیکی می شود که می تواند برای محیط زیست یا کشاورزی در کشورهای دیگر خطر ایجاد کند.

کالا ممنوع از نظر مقررات صادرات
کالا از نظر مقررات صادرات

انواع کالا از نظر مقررات صادرات

در مورد مجوزهای صادراتی، کالاها به سه دسته مجاز، مشروط و ممنوع تقسیم می شوند.

 • کالاهای صادراتی مجاز
  کالاهای مجاز صادراتی اقلامی هستند که نیاز به مجوز صادراتی ندارند، اما صادرکننده باید مقررات مربوطه را رعایت کند. این مقررات شامل داشتن کارت بازرگانی، گواهینامه های لازم و سایر مجوزها برای هر نوع صادرات می باشد. از نظر نوع کالا تفاوتی وجود ندارد.
 • کالاهای صادراتی مشروط
  کالاهای مشروط مجوز صادرات مستقیم ندارند و در صورت تمایل به صادرات این کالاها باید از سازمان یا وزارت مربوطه مجوز دریافت کنید. این امر بیشتر با هدف حمایت از تولید داخلی و حصول اطمینان از عدم صادرات کالاهای مورد نیاز کشور در تلاش برای کسب سود بیشتر از کشورهای خارجی است.
 • کالاهای صادراتی ممنوع
  همانطور که از نام آن پیداست صادرات این نوع کالا کاملا ممنوع بوده و هیچ شخص حقیقی و حقوقی حق صادرات آن را ندارد. صادرات برخی از کالاها برای همیشه ممنوع است، در حالی که برخی دیگر ممکن است تحت شرایط خاصی به طور موقت ممنوع شوند. به عنوان مثال، برخی از گونه های جانوری و گیاهی به دلیل خطر انقراض به دلیل شکار بی رویه برای همیشه از صادرات منع می شوند. همچنین اشیاء باستانی و عتیقه جات استخراج شده از زیر خاک نیز برای حمایت از تاریخ و فرهنگ کشور ممنوع است.

فهرست کالاهای صادراتی ممنوع

طبق ماده ۱۲۶ قانون گمرک، کالاهایی که تحت هیچ شرایطی قابل صادرات نیستند، چهار دسته هستند:

 • کالاهایی که صادرات آنها بر اساس قانون یا قوانین مقدس اسلامی ممنوع است.
 • عتیقه یا اشیای میراث فرهنگی که صادرات آنها توسط سازمان میراث فرهنگی ممنوع است.
 • عناصر حیوانی یا گیاهی و ذخایر ژنتیکی برای حفاظت از محیط زیست.
 • سایر اقلامی که طبق قوانین خاص برای صادرات ممنوع هستند.

علل ممنوعیت صادرات برخی کالاها از ایران

دلایل متعددی وجود دارد که ایران و سایر کشورها ممکن است ارسال کالاهای خاصی را ممنوع کنند. برخی از این دلایل عبارتند از:

 1. نگرانی های امنیت ملی
  برخی از کالاها ممکن است به دلایل امنیت ملی از ارسال به خارج از کشور منع شوند. این می تواند شامل مواردی باشد که می تواند برای مقاصد نظامی استفاده شود.
 2. محدودیت های تجاری
  کشورها ممکن است محدودیت های تجاری داشته باشند که صادرات برخی محصولات را به منظور حمایت از صنایع داخلی یا رعایت موافقت نامه های تجاری بین المللی ممنوع می کند.
 3. نگرانی های زیست محیطی
  برخی از کالاها ممکن است به دلیل نگرانی های زیست محیطی، مانند مواد خطرناک یا گونه های در معرض خطر، از ارسال به خارج از کشور منع شوند.
 4. ملاحظات حقوق بشر
  به دلایل حقوق بشر ممکن است ارسال برخی کالاها از یک کشور به کشور دیگر ممنوع باشد، مانند اقلامی که می توانند برای شکنجه یا سایر موارد نقض حقوق بشر استفاده شوند.
 5. تحریم ها
  به دلیل موقعیت خاص سیاسی ایران، برخی کشورها ممکن است برای اعمال فشار بر این کشور، واردات برخی محصولات از ایران را تحریم کنند.
صادرات برخی کالاها از ایران
ممنوعیت ارسال برخی کالاها از ایران
سخن پایانی

چه کالاهایی ممنوع است از ایران ارسال شود؟ چند دسته از کالاها وجود دارد که صادرات آنها به خارج از ایران ممنوع است. این محدودیت ها برای حفظ امنیت ملی، رعایت مقررات بین المللی و حفظ منابع فرهنگی و زیست محیطی اعمال شده است. برای جلوگیری از عواقب قانونی و اطمینان از رعایت قوانین بین‌ المللی، آگاهی افراد و کسب‌ وکارها از این محدودیت‌ ها هنگام ارسال کالا از ایران حائز اهمیت است.

سوالات متداول چه کالاهایی ممنوع است از ایران ارسال شود؟

 1. چه کالاهایی ممنوع است از ایران ارسال شود؟
  ارسال اقلامی از قبیل مشروبات الکلی، مواد مخدر، اسلحه و هر گونه موادی که مضر یا غیرقانونی تشخیص داده شود از ایران ممنوع است.
 2. آیا کالاهای فاسدشدنی از ایران به کشورهای دیگر قابل ارسال است؟
  بله، محصولات فاسدشدنی مانند میوه جات تازه، سبزیجات و لبنیات را می توان از ایران به سایر کشورها ارسال کرد اما باید دارای مقررات واردات و با رعایت قوانین ایران و نیز الزامات کشور مقصد باشد. همچنین گاهی ممکن است دولت ایران با هدف تأمین این اقلام در داخل، صادرات این کالاها را به شکل موقت ممنوع کند.
 3. آیا محدودیتی برای ارسال اقلام فرهنگی یا تاریخی از ایران وجود دارد؟
  بله، برای ارسال اقلام فرهنگی یا تاریخی از ایران محدودیت هایی وجود دارد. صادرات این اقلام ممکن است نیاز به مجوزها یا اسناد خاصی داشته باشد و همچنین ممکن است تابع قوانین و مقررات کشور مقصد باشد.
اگر مطلب را دوست داشتید امتیاز دهید!

2 دیدگاه در “چه کالاهایی ممنوع است از ایران ارسال شود؟

 1. رامین میگوید:

  سلام من یک دستگاه چای چین شارژی که کلا ۴ کیلو هست درایران خریداری کردم ومیخاهم برای کار به کشور ترکیه ببرم ایا گمرک میزارن رد کنم؟

  • جهان کالا کارگو میگوید:

   سلام دوست عزیز
   کالاهای ممکنوعه گمرکی لوازمی ست که داخل مقاله نوشته شده ولی برای اطلاعات بیشتر بهتره با گمرک کشور و یا مشاوران جهان کالا مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + سیزده =

تماس سریع