آیا در مورد تفاوت فریت بار و کارگو چیزی شنیده اید؟

فریت بار چیست

فریت بار و کارگو هر دو جز اصطلاحات مرتبط با حمل و نقل کالا بوده که از روش های ارسال بار  به خارج از کشور محسوب می شوند. اگرچه این دو اصطلاح معمولا به جای یکدیگر یعنی هم برای اهداف شخصی و هم برای بارهای تجاری استفاده می‌شوند و بحث های خیلی زیادی در رابطه با آن وجود دارد؛

اما در حقیقت، تفاوت‌های زیادی بین فریت بار و کارگو وجود دارد.در ادامه این مقاله ابتدا اطلاعات کلی و خوبی در رابطه با روش های ارسال بار یعنی فریت بار و کارگو  کسب خواهید کرد.  سپس به تفاوت فریت بار و کارگو چیست؟ می پردازیم با ما همراه باشید.

 

برای فریت بار لوازم منزل و دیگر لوازم با جهان کالا کارگو در ارتباط باشید. با مشاوران ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند.

۰۲۱۶۶۵۷۱۱۳۰

۰۲۱۶۶۵۷۱۱۳۱

۰۲۱۴۴۶۶۶۹۳۱

۰۲۱۴۴۶۶۶۹۲۴ 

۰۲۱۵۱۰۰۵۲۴۸

۰۹۱۲۵۷۵۴۰۹۵

 

 

تفاوت فریت بار و کارگو چیست ؟

 

آیا میدانی فریت بار چیست ؟

این سوال یکی از پرتکرار ترین سوالاتی هست که کاربران از ما میپرسند و احتمالا شما هم از دسته‌ی کسانی هستید که دنبال جواب همین سوال هستند. فریت بار در اصل به ارسال هوایی بار مسافران میگویند.بگذارید با یک مثال و خیلی روان توضیح بدهیم که فریت بار چیست؟

اصطلاح فریت (freight) معمولاً برای حمل کالا یا بار با قطار یا کامیون مورد استفاده قرار می گیرد.به همین دلیل است که اصطلاحاتی مانند کامیون حمل بار (freight truck) و قطارهای باری (freight trains) داریم.اما امروزه حمل و نقل هوایی نیز به این موضوع اضافه شده و فریت بار شامل ارسال بار با هواپیما نیز می شود.

به طور کلی فریت بار شامل ارسال بار یا حمل و نقل کالا با کامیون، قطار، کشتی و هواپیما می شود .فریت بار معمولا برای افرادی که قصد مهاجرت به کشور دیگری دارند، مورد استفاده قرار میگیرد تا بتوانند وسایل و لوازم مورد نیاز خود را از طریق فریت بار به کشور مقصد ارسال کنند.

این نوع ارسال بار برای مقاصد شخصی انجام می گیرد و هیچ ماهیت تجاری ندارد و به نوعی بار خصوصی محسوب شده و از فریت بار برای ارسال آن استفاده می شود.پرواز فریت بار معمولا چند روز زودتر انجام می گیرد و بعد از اینکه مسافر به کشور مقصد رسید می تواند با در دست داشتن بار نامه خود ، تمام بار و وسایلی که با فریت بار به کشور مقصد ارسال کرده است را دریافت کند.

هزینه فریت بار با توجه به وزن و حجم بار ، فاصله تا کشور مقصد ، روش ارسال بار (هوایی یا دریایی یا زمینی) ، هزینه شرکت فریت بار، مالیاتی که برای بار تعیین می‌شود و غیره متغیر بوده و بعد از مراجعه به شرکت های حمل بار می‌توانید از هزینه دقیق فریت بار خود مطلع شوید.

زمان فریت بار :

فریت بار به طور کلی ۳ یا ۴ روز طول میکشد اما این زمان ممکن است تحت تاثیر بسیاری عوامل تغییر کند، اما توجه داشته باشید حتما بایداز دو هفته قبل با شرکت خدمات دهنده هماهنگ باشید.

برای اینکه بتوانید بار خود را با فریت بار ارسال کنید باید به شرکتهای هواپیمایی فریت بار مانند شرکت جهان کالا کارگو مراجعه کنند تا مراحل ارسال بار به درستی انجام شود و بارنامه ای که حاوی مشخصات و اطلاعات مسافر است برای بار صادر شود. برای اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در تماس باشید.

۰۲۱۶۶۵۷۱۱۳۰

۰۲۱۶۶۵۷۱۱۳۱

۰۲۱۴۴۶۶۶۹۳۱

۰۲۱۴۴۶۶۶۹۲۴ 

۰۲۱۵۱۰۰۵۲۴۸

۰۹۱۲۵۷۵۴۰۹۵

 

 

 

 

مراحل فریت بار در جهان کالا کارگو به این صورت انجام می شود:

 • محموله پالت بندی می‌گردد.
 • تشریفات گمرکی محموله جهت فریت بار انجام می‌گردد.
 • جهت فریت بار به مقصد بارنامه شرکت های هواپیمایی صادر می‌گردد.
 • بسته بندی محموله که توسط تیم بسته بندی شرکت جهان کالا کارگو به صورت اصولی انجام می‌گردد.
 • محموله توسط خودروی باری ما به فرودگاه جهت فریت بار حمل می‌گردد.

 

 

خبردار شوید از نحوه بسته بندی مناسب جهت فریت بار هوایی:

۱-  بسته بندی بار هوایی مسافر (فریت بار مسافری) به گونه ای باید باشد که از تکان خوردن و حرکت قطعات بار در داخل جعبه ها جلو گیری کند.

۲- لوازم شکستنی می بایست توسط نایلون حباب دار و ضربه گیرها محافظت گردد.

۳-  فضای داخل جعبه ها می بایست با مواد سبک ضربه گیر پر شود.

۴- در مورد کالا های حجیم نظیر مبلمان, چوب اسکی و غیره محافظت با چندید لایه فوم و نایلون حباب دار به منظور جلوگیری ازآسیب رسیدن به محموله ارسالی می‌بایست بهتر صورت پذیرد. حمل قاب عکس و آینه مستلزم قرار گرفتن در صندوق چوبی می‌باشد.

توجه کنید که :

۱- اگر قصد ارسال صندوق چوبی به آمریکا و کانادا را دارید حتما باید سم پاشی شود.

۲- کالا هایی که طبق قوانین بین المللی جزو دسته بندی کالای خطرناک قرار می‌گیرد ، تحت شرایط و قوانین خاص بین المللی جهت بسته بندی قرار می‌گیرد.

آیا از نحوه محاسبه وزن بار در حمل هوایی اطلاع دارید؟

در صورتی که کالای مسافری و یا تجاری در حمل هوایی دارای ابعاد زیاد نسبت به وزن همان کالا را داشته باشد (کالا هایی با چگالی کم) از طریق فرمول زیر محاسبه می‌گردد.

(طول * عرض * ارتفاع (به سانتی متر) * تعداد بسته ها تقسیم بر عدد ۶۰۰۰ )  

معمولا هواپیمایی ها برای اشغال فضای یک متر مربع فضای هواپیما ۷۶۶۶۱ کیلوگرم را مبنای محاسباتی وزن آن کالا قرار می‌دهند.

 

نمونه بسته بندی محصولات فریت بار توسط جهان کالا کارگو :

 

                                   

                             

 

آیا می دانید چه عواملی در زمان رسیدن بار در حمل هوایی به مقصد، اثر می گذارد؟

 •  تعداد پرواز هواپیمایی از کشور مبداء
 • رزرو هواپیمایی حمل کننده جهت مسیر مورد تقاضای مسافر
 •  قوانین ترانزیت در کشور ثالث
 • به طور معمول کلی هوایی بین ۴ تا ۵ روز به مقصد می‌رسد

بیشتر بخوانید: بسته بندی و ارسال لوازم منزل به خارج از کشور

خبردار شوید از نحوه تحویل فریت بار مسافری در کشور مقصد:

پس از تماس با هواپیمایی در کشور مقصد ،گیرنده کالا با همراه داشتن مدارک شناسایی می‌تواند نسبت به ترخیص کالای خود در فرودگاه مقصد اقدام نماید.قوانین انبار داری در کشور های مختلف تابع قوانین شرکتی و کشوری مقصد می‌باشد و هیچگونه ارتباطی با قوانین کشور مبداء ، ندارد.

خواهشمند است قبل از ارسال کالای مسافری خود به صورت هوایی از قوانین انبار داری و فرودگاهی در فرودگاه مقصد مطلع گردید.بهترین روش جست و جوی قوانین فرودگاه مقصد، علی الخصوص قسمت بار و انبار داری در اینترنت می‌باشد

.شرکت جهان کالا کارگو می‌تواند انجام ترخیص کالای شما و همچنین حمل آن به درب منزل و یا دفتر شما در فرودگاه مقصد را به عهده گیرد، در صورت نیاز به این سرویس خواهشمند است در اسرع وقت و چند روز زودتر از موعد فرستادن کالایتان به فرودگاه مبدا با ما تماس گرفته تا مقدمات ترخیص و حمل و اعلام نرخ توسط پرسنل این شرکت انجام گیرد.

 

نحوه تحویل فریت بار مسافری در کشور مقصد:

کالا های مجاز در ارسال هوایی بار :

برخی از کالاها مجوز ارسال ندارند و این کاملا بسته به قوانین کشور ها دارد به عنوان مثال در کشوری ورود مشروبات الکلی کاملا ممنوع است و یا …. و یا در کشور خود ما هم ورود مشروبات الکلی و اسلحه های سرد و گرم ممنوع هست همین قانون در کشور های دیگری هم هست.

دسته ی دیگری از محصولات هستند که مجاز هستند ولی باید حتما مجوز داشته باشند به عنوان مثال لوازم آرایشی و بهداشتی از این دسته محصولات هستند، که بدون مجوز اصلا امکان ارسال آن وجود ندارد.

مجوز های لازم :

مجوز ها یکی از پرتکرار ترین سوالات کاربرانی است که قصد ارسال بار دارند ، تهیه ی مجوز های ارسال بار مانند اظهارنامه و مشخصات کالا و … به عهده‌ی شخص است و باید این مجوز هارا تهیه کند.بخش مجوز ها کمی مفصل تر است به همین دلیل پیشنهاد میکنیم که از بخش تماس باما سوال خود را مطرح کنید تا بتوانیم خیلی سریع پاسخ شما را بدهیم 🙂

بسته بندی محصولات :

یکی از دغدغه های مسافران و کاربران همواره بسته بندی محصولات بوده، توصیه ی ما این است که حتما برای بسته بندی محصولات خود هزینه کنید یا آن را به یک شرکت حرفه ای بسپارید.چرا ؟؟ خیلی ساده است اگر کالای شما بسته بندی مناسبی نداشته باشد و در هواپیما قرار بگیرد و بعد آسیبی ببیند هواپیمای اصلا خسارتی به شما نمی‌پردازد.

علاوه بر این هر محصولی بسته بندی خاصی دارد ، مواد غذایی یک نوع و بقیه ی محصولات هم بسته بندی خاصی دارند که باید رعایت شود.حتی اگر با کمترین هزینه هم موفق شدید که ارسال بار را انجام دهید بسته بندی نامناسب میتواند به شما ضرری جبران ناپذیر بزند.

منظور از کارگو (cargo) چیست ؟

به طور کلی برای کالاهایی که با کشتی یا هواپیما باری حمل می‌شوند استفاده می شود. کالاها و محصولاتی که با کارگو حمل می شوند، معمولا ماهیت تجاری دارند . این روش ارسال بار معمولا توسط تجار مورد استفاده قرار می‌گیرد و بار و کالاها با هواپیماها یا کشتی‌های مخصوص و غول پیکر حمل خواهند شد.

شرکت جهان کالا کارگو یکی از شرکت های معتبر و با تجربه در این زمینه است که می‌توانید همکاری خیلی خوبی را در زمینه کارگو یا فریت بار با آن تجربه کنید.

 ارسال بار کارگو چگونه انجام می شود؟

به طور معمول کالاهایی است که با وسایل نقلیه بزرگتر مانند کشتی های باری بزرگ و هواپیماهای باری غول پیکر حمل می‌شوند، شامل روش ارسال بار کارگو میشوند. در حالی که فریت بار معمولاً کالاهایی است که توسط وسایل نقلیه کوچکتر مانند کامیون، کشتی یا هواپیما حمل می شوند.به طور کلی هر دو اصطلاح کارگو و فریت بار، برای کالاهای وارداتی و صادراتی استفاده می شوند.

اگرچه اختلافات بین این دو اصطلاح در دنیای مدرن امروزکوچکتر و کمتر شده است، اما در اصل کارگو منحصراً به کالاهای تجاری که با کشتی یا هواپیما باری حمل می‌شوند، اطلاق می شود، در حالی که فریت بار فقط برای کالاهایی که با کامیون یا قطار یا هواپیما و برای اهداف شخصی حمل می شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تفاوت دیگری که در گذشته بین اصلاح فریت بار و کارگو وجود داشت به نوع حالت حمل و نقل بار مربوط می شد.به طور کلی بارها و کالاهایی که از مسیر خشکی جا به جا می شدند با اصلاح فریت بار شناخته می‌شوند و بارها و محموله هایی که از طریق مسیر هوایی یا دریایی حمل و نقل می‌شدند با اصطلاح کارگو شناخته شده بودند.

اگرچه امروزه فریت بار نیز با هواپیما و کشتی ارسال می‌شود اما همانطور که در بالا اشاره کردیم، فریت بار فقط مخصوص ارسال بار شخصی است.یکی از تفاوت های کارگو و فریت بار، در حجم و وزن بار است خب طبیعتا اگر حجم و وزن بار شما خیلی زیاد باشد باید از کارگو استفاده کنید.

نکته ی دیگر اینکه کالا ها در فریت بار نباید ماهیتی تجاری داشته باشند ولی در کارگو این محدودیت وجود ندارد. در صورتی که میخواهید محصول خود را به عنوان مثال صادر کنید باید از کارگو استفاده کنید.

کارگو چیست ؟

چه عواملی بر هزینه ی کارگو اثر می گذارد؟

خب در این بخش تعدادی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار در قیمت کارگو را باهم بررسی میکنیم.قطعا نمی‌توان فرمولی کلی برای کارگو و یا روش های دیگری گفت و این کاملا بدیهی است. دقیقا مثل شرکت پست، بسته به وزن و حجم و … هزینه ی ارسال تغییر میکند.

 •  وزن و ابعاد محصول یا کالای شما :خب یکی از بدیهی‌ترین نکات همین است هرچه کالای شما بزرگتر هزینه‌ی آن بیشتر و همچنین هر چه سنگین تر هزینه‌ی آن بیشتر همونطور که قبل تر هم گفتیم مانند شرکت پست.

 •  مقصد شما :خب این هم یکی از بدیهی ترین عوامل است هرچه شما مقصد دور تری داشته باشید هزینه ی بیشتری هم باید پرداخت کنید.البته این نکته رو هم در نظر داشته باشید که خطوط هوایی مانند خیابان های یک شهر نیستند ممکن است یک کشور به ما نزدیک باشد اما پرواز مستقیمی به آن وجود نداشته باشد و همین باعث میشود که مسیر طولانی تر شود و هزینه هم بیشتر.

 • نوع کالای شما :هر کشوری برای خود درباره ی ارسال هوایی بار مصوباتی دارد که همین در هزینه ی ارسال بار شما تاثیر میگذارد، البته شاید الان براتون سوال پیش بیاد که من هزینه ی ارسال بار رو از کجا متوجه بشم ؟؟ باید به شما بگویم که میتوانید در پایین همین صفحه بپرسید تا خیلی سریع هزینه‌ی فریت بار یا کارگو ی شما را به شما بگوییم.

 • قوانین کشور های مبدا و مقصد :این مورد هم مانند مورد قبلی میماند و در هزینه ی ارسال بار شما تاثیر گذار است.

 • شرکت های خدمات دهنده :این مورد هم که بدیهی و مشخص است، هر شرکتی برای خودش نرخ هایی دارد و ممکن است برخی شرکت ها به دلیل سابقه و اعتبار هزینه‌های زیادی را بابت ارسال بار بگیرند. ولی ممکن است شرکتی هم با هزینه ی پایینی این کار را برای شما انجام دهد.

 

ارسال بار با هواپیما

چه زمانی می توانیم از ارسال زمینی برای بار استفاده کنیم ؟

نوع دیگری از ارسال بار، ارسال آن به صورت زمینی است، یکی دیگر از راه حل هایی که شما بخواهید لوازم خانه ی خود را به خارج ببرید ارسال زمینی آن است. اما چه زمانی از این روش استفاده میشود ؟

ارسال زمینی زمانی استفاده میشود که وزن بار مسافر خیلی زیاد باشد و یا کالا های بزرگی مانند کمد و لباس شویی و … را بخواهید به خارج بفرستید، نکته‌ی مهم اینکه در ارسال زمینی بار شما ، سنگینی و وزن بار شما در هزینه تاثیری ندارد زیرا شما کل کامیون را اجاره میکنید و میتوانید به میزان فضای کامیون در آن اسباب و وسایل قرار دهید.

بیشتر بخوانید : دانستنی های حمل و نقل زمینی

ارسال زمینی زمانی استفاده میشود که راه زمینی بین دو کشور امن و مقرون به صرفه باشد و زمان ارسال بار در این روش متغیر است و اگر بخواهیم در یک نگاه بگوییم زمانی از این روش استفاده میکنیم که :

 • زمان خیلی برای مسافر مهم نباشد.
 • حجم و وزن بار خیلی زیاد باشد.
 • راه زمینی بین دو کشور امن و به صرفه باشد.

چه موقع میتوانیم از ارسال دریایی برای بار استفاده کنیم ؟

ارسال دریایی بار هم یکی از روش های ارسال بار است اما بین کشورهایی که دور و با مسیر آبی هستند انجام میشود. به عنوان مثال ارسال دریایی بار به استرالیا ، آمریکا و کانادا رواج دارد.در این روش مدت زمان بیشتری طول میکشد که بار به مقصد برسد و البته هزینه ی پایین تری هم دارد.

این روش موقعی استفاده میشود که :

 • زمان برای مسافر مهم نباشد.
 • بین دوکشور مسیر آبی امنی وجود داشته باشد.
 • هزینه برای مسافر مهم باشد.
 • حجم بار زیاد باشد.

 

فریت بار چیست ؟

 

آیا میدانی تفاوت فریت بار و کارگو در چیست ؟

 تفاوت اصلی بین اصطلاحات فریت بار و کارگو، به هزینه های دریافت شده توسط شرکت های حمل و نقل ، مربوط می شود.علاوه بر این در بعضی مواقع از اصطلاح فریت بار فقط برای توصیف کالا استفاده می‌شود اما این اصطلاح می‌تواند به روند حمل کالا هم اشاره داشته باشد.

 

بار

 

خدمات فریت بار  و کارگو جهان کالا به سر تا سر جهان:

جهان کالا کارگو یکی از بهترین شرکت های خدماتی در حوزه ارسال بار به خارج کشور می باشد که در انواع روش های زمینی، هوایی و دریایی بهترین خدمات و هزینه را در اختیار شما می گذارند.

برای مشاوره رایگان می توانید با شماره تماس های جهان کالا تماس حاصل بفرمایید و با خیال راحت مقدمات ارسال بار و کالای خود به هر کدام از کشور های خارجی ای که می خواهید داشته باشید.ما در شرکت جهان کالا کارگو با نیرو هایی متخصص و مجرب در این حوزه ارسالی مطمعن و ایمن و … را تضمین میکنیم.

برای ثبت سفارش کافیست با استفاده از شماره های تماس ما را در جریان بگذارید. در صورتی هم که درباره‌ی ارسال خود سوالی دارید میتوانید پایین همین صفحه سوال خود را بپرسید، کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ شما را خواهند داد.تصاویری از بسته بندی محصولات در شرکت جهان کالا کارگو را میتوانید در بخش گالری ببینید همچنین میتوانید در بخش خدمات، سفارش خود را پیگیری کنید و درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

سخن پایانی  :

در این مقاله درک درستی از اصطلاحات فریت و بار و کارگو و شباهت‌ها و تفاوت‌های بین کارگو و فریت بار ارائه شده است. به طور کلی فریت بار برای ارسال کالا و بار با مقاصد شخصی به کشور دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و کارگو یکی از روش های ارسال بارهای تجاری با هواپیما یا کشتی‌های باری مخصوص است.

برای استفاده از خدمات فریت بار و کارگو می‌توانید به سایت شرکت جهان کالا کارگو مراجعه کرده و بار و کالا خود را از طریق این شرکت معتبر ارسال کنید.همچنین در صورت نیاز میتوانید از طریق واتساپ و تلگرام با ما در تماس باشید.

 

 

سوالات متداول :

کدام شرکت کمترین هزینه فریت بار و بهترین خدمات آن را ارائه می دهد؟

جهان کالا کارگو پیشرو در زمینه حمل و نقل و ارسال بار به خارج کشور است و شما با خیال راحت می توانید بار و کالای خود را به این مجموعه بسپارید تا با پایین ترین هزینه انجام شود.

چه عواملی بر روی هزینه کارگو یا فریت بار تاثیر دارد؟

مواردی همچون وزن و ابعاد محصول یا کالای شما، مقصدی که برای ارسال بار در نظر دارید، نوع کالایی که میخواهید ارسال کنید و شرکتی که برای این موضوع انتخاب می کنید روی هزینه فریت بار شما بسیار تاثیر گذار است.

 

 

15 دیدگاه در “آیا در مورد تفاوت فریت بار و کارگو چیزی شنیده اید؟

 1. Vahid میگوید:

  سلام آیا امکان فرستادن بذر کشاورزی به وزن ۵ کیلوگرم از مقصد آمریکا به ایران وجود دارد

  • مدیریت میگوید:

   سلام..وقت بخیر

   ارسال بذر ممنوع هستش
   جهت اطلاعات بیشتر روی واتس آپ پیام بدید

   شماره تلفن واتس اپ جهت مشاوره : ۹۱۲۵۷۵۴۰۹۵

 2. علی شیروانی میگوید:

  سلام
  میخواستم از قیمت حمل اثاثیه منزل به ازمیر ترکیه اطلاع پیدا کنم.
  مبلغ برام مهم هست و اگر مقرون به صرفه باشد وسایل بیشتری خواهم برد.
  چطور میتوانم از قیمت اطلاع پیدا کنم؟
  هزینه یک کامیون ۲۰ فوت تا ازمیر چقدر است؟

 3. محمدرضا میگوید:

  سلام
  می خواستم ببینم از امریکا میتونن لپ تاپ یرام بفرستن ؟
  آیا باید گمرک پرداخت بشه ؟

  • مدیریت میگوید:

   لطفا با پست هماهنگ کنید
   تلفنهای شرکتهای پست👇👇

   ۰۲۱۸۲۴۴۴ tnt
   ۰۲۱۸۹۷۲۰۰۰۰ aramex
   ۰۲۱۸۸۲۰۲۲۲۰ pde
   ۰۲۱۸۹۳۲۲ karapost

 4. خطیبی میگوید:

  سلام. من درنظر داشتم۱۰ عدد تابلو نقاشی تقریبا به وزن۵۰ کیلو گرم رو به شهر مونیخ المان بفرستم . هزینه ارسال اون رو میخاستم بدونم

  • مدیریت میگوید:

   سلام..وقت بخیر

   ارسال اینجور اقلام نیاز به توضیحات مفصل داره

   لطفا روی واتس آپ میام بدید
   ۰۹۱۲۵۷۵۴۰۹۵
   تبریزی

  • مدیریت میگوید:

   سلام..وقت بخیر

   لطفا روی واتس آپ پیام بزارید تا به طور مفصل خدمتتون عرض کنم

   ۰۹۱۲۵۷۵۴۰۹۵
   تبریزی

  • مدیریت میگوید:

   سلام..وقت بخیر

   لطفا روی واتس آپ پیام بزارید تا به طور مفصل خدمتتون عرض کنم

   ۰۹۱۲۵۷۵۴۰۹۵
   تبریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.