cmr چیست و دلیل استفاده از آن

cmr چیست و دلیل استفاده از آن

شاید بخواهید بدانید cmr چیست و دلیل استفاده از آن کدام است؟ منظور از این عبارت اختصاری در حقیقت یک سند و یا بارنامه است که برای ارسال کالا های بین المللی مورد استفاده قرار می گیرد. شخص فرستنده کالا باید این بارنامه را به همراه داشته باشد تا شرایط ایده آل برای حمل و نقل جاده ای رعایت شود. این بارنامه به عنوان یک توافقنامه بین المللی میان کشور ها عمل کرده و در آن اطلاعات خاصی درج می شود. حدود ۵۸ کشور این نمونه از بارنامه های بین المللی را می پذیرند و از آن استفاده می کنند.

از خدمات جهان کالا کارگو: فریت بار به استرالیا

cmr چیست و دلیل استفاده از آن

برای آن که بدانید cmr چیست و دلیل استفاده از آن کدام است؟ باید بگوییم که این سند بین المللی بوده و کشور های زیادی آن را به عنوان یک سند رسمی می پذیرند. دلیل استفاده از cmr این است که در این سند اطلاعات کاملی در مورد شخص فرستنده و گیرنده کالا ذکر شده است، همچنین اطلاعات فردی که به عنوان حامل کالا معرفی می شود نیز به طور کامل در آن قید می شود. مهم ترین نمونه از اطلاعاتی که باید در این نوع بارنامه قید شده باشد، عبارتند از:

 • تاریخ و مکان تکمیل سند
 • وزن دقیق کالا
 • اطلاعات مربوط به شرکت و شخص حمل کننده بار
 • اطلاعات مورد نیاز در مورد کالا های حساس و یا خطرناک
 • اطلاعات شخصی و آدرس مربوط به شخص گیرنده
 • هزینه های اضافی مربوط به حمل بار
 • لیست کامل کالا های حمل شده و نحوه بسته بندی آن ها

این نوع بارنامه ها را در سه نسخه اصلی صادر می کنند تا در اختیار گیرنده، فرستنده و حامل بار قرار گیرد. هر سه نفر باید اطلاعات کامل و لازم در مورد بار و نحوه صدور آن را بدانند و در صورت نیاز بتوانند با کمک آن از حق خود دفاع کنند.

علت استفاده از بارنامه cmr

اگر می خواهید بدانید cmr چیست و دلیل استفاده از آن کدام است؟ باید بگوییم که این بارنامه یک سند بسیار معتبر و بین المللی است که در چندین کشور مختلف دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. این سند فرآیند ارسال بین المللی کالا را بسیار راحت تر کرده است و از پرداخت هزینه های بالا توسط فرستنده بار جلوگیری می کند. همچنین شرایط حاکم بر قرارداد حمل و نقل جاده ای را یکنواخت می کند و حقوق خاصی را برای فرستنده، گیرنده و حامل بار در نظر می گیرد. از طرفی امنیت در بارگیری و ارسال کالا بالا تر رفته و فرستنده بدون هیچ گونه دغدغه خاصی می تواند، بار خود را برای گیرنده بفرستد. این سند در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد که قرار است بار با استفاده از کامیون های حمل بار و به صورت جاده ای جا به جا شود.
این بارنامه با بارنامه اف بی ال متفاوت بوده و قابلیت انتقال و یا پشت نویسی ندارد. از طرفی می توانند تحت پوشش بیمه قرار گرفته تا در صورت آسیب دیدن کالا، هزینه های لازم به فرستنده پرداخت گردد. برای این کار فرستنده باید هزینه های لازم برای بیمه کالا را پرداخت کند و سپس برای صدور کالا اقدام کند. دقت داشته باشید که اگر کالا فاسدشدنی و یا خطرناک باشد، نرخ بیمه آن با دیگر بار ها متفاوت است.

CBM چیست و چگونه محاسبه می شود؟

علل استفاده از cmr

ارسال لوازم منزل از ایران به ایتالیا

ضوابط و مقررات بارنامه cmr

برای آن که متوجه شوید cmr چیست و دلیل استفاده از آن کدام است؟ باید بدانید که در این بارنامه ها ضوابط و اصول خاصی درج می شود. هر یک از افراد فرستنده، گیرنده و حامل بار وظایف خاصی دارند و باید مطابق با اصول ویژه ای عمل کنند. مهم ترین نمونه از این وظایف و مسئولیت ها عبارتند از:

 • صادر کننده
  این شخص باید بارنامه را از مبدا قانونی صادر کرده و برای بار های ترافیکی خود پروانه دریافت کند. این فرد همچنین باید حق بیمه مورد نیاز را پرداخت کند و کالای مورد نظر را بیمه نماید. همچنین مشخصات دقیق کالا و شخص فرستنده را اعلام کند و اطلاعات فردی خود را به درستی درج کند.
 • گیرنده
  این فرد باید حتما یک نسخه از بارنامه را در دست داشته باشد و کرایه درج شده در بارنامه را پس از تحویل بار پرداخت کند. این فرد وظیفه دارد بار ها را به موقع تخلیه کند تا نیازی به پرداخت حق توقف نباشد.
 • حامل بار
  همراه داشتن بارنامه یکی از وظایف اصلی این فرد می باشد. همچنین این شخص باید در زمان بارگیری بار در محل حاضر باشد و در زمان تخلیه بار نیز حضور داشته باشد. با دقت بالایی از کالا و یا بار مربوطه محافظت کند و هر چه سریع تر کالا را به مقصد برساند.

بهتر است بدانید که: بهترین روش ارسال بار به عراق

مقررات cmr

    کلام آخر

برای آن که بدانید cmr چیست و دلیل استفاده از آن کدام است؟ گفتیم که این سند در حقیقت یک بارنامه بین المللی است که بسیاری از کشور های دنیا آن را پذیرفته اند. این سند مشخصات و اطلاعات فرستنده، حامل کالا و همچنین گیرنده را درج کرده و همه چیز را در ارسال بار مشخص می کند. علاوه برذآن، این بارنامه قانونی فرآیند حمل بار جاده ای را آسان تر کرده و حقوقی را برای فرستنده و گیرنده در نظر می گیرد. در سه نسخه اصلی صادر شده و در اختیار فرد ارسال کننده کالا، شرکت حمل کننده بار و همچنین شخص گیرنده قرار می گیرد.

سوالات متداول cmr چیست و دلیل استفاده از آن کدام است؟

 1. آیا وظایف حامل بار و فرستنده و گیرنده نیز در این بارنامه بین المللی درج می شود؟
  بله، همه وظایف و مسئولیت های افراد فرستنده، گیرنده و حاملان بار در این بارنامه درج شده و هر یک از این افراد با استناد به مفاد درون این سند می توانند برای گرفتن حق خود اقدام کنند.
 2. آیا این بارنامه برای کالا هایی که توسط کشتی ها حمل می شوند نیز به کار برده می شود؟
  در شرایطی که بار از داخل وسیله نقلیه جاده ای خارج نشود و در واقع کامیون همراه با بار بر روی کشتی قرار بگیرد، می توان از این بارنامه استفاده کرد.
 3. آیا امکان صدور بارنامه قطار و یا هواپیما نیز وجود دارد؟
  در شرایطی که بار از درون وسیله نقلیه جاده ای خارج نشده باشد، امکان صدور این نوع بارنامه ها نیز وجود دارد.
اگر مطلب را دوست داشتید امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *